فرمانداری فریدونشهر
خانه
1396/12/02 قابل توجه کلیه متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی شهری ، روستایی،عشایری  و فارغ التحصیلان دانشگاهی
قابل توجه کلیه متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی شهری ، روستایی،عشایری و فارغ التحصیلان دانشگاهی

قابل توجه کلیه متقاضیان تسهیلات اشتغالزایی شهری ، روستایی،عشایری

و فارغ التحصیلان دانشگاهی

براساس مصوبه شماره 37597 مورخ 96/3/31 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای ماده 5 تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه شماره 139003/96مورخ 96/5/8 بانک مرکزی ج.ا.ایران مبنی بر ارائه تسهیلات به طرحــهای اشتغالزای ذیل برنامه اشتغال فراگیر از منابع بانکــــهای عامل منتخب و همچنین بر اساس بند (ب) مواد 8 و 9 تصویب نامه شماره 103898/ت 54691ه مورخ 96/8/21 هیئت محترم وزیران موضوع آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، سامانه حاضر به منظور تسهیل در فرایند ارائه تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران و کارآفرینان می باشد.

الف) تسهیلات توسعه اشتغال روستایی و عشایری
پس از حمد وسپاس خداوند و صلوات بر حضرت محمد و آل محمد ، با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و به استناد آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال زا به سرمایه گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل، با لحاظ نکات ذیل انجام می شود:
1-متقاضیان بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف شده، باید طرحهای خود را از طریق سامانه کارا به ثبت برسانند.
2-طرحها باید در ذیل رسته های اولویت دار اعلام شده باشد (طبق آخرین اصلاحات )که این رسته ها در قسمت مربوطه به آدرس http://kara.mcls.gov.irدر دسترس قرار دارد.
3-برای اعطای تسهیلات، طرحها به ترتیب به تأیید دستگاه اجرایی ذیربط، کارگروه اشتغال(کمیته فنی) شهرستان و استان و موسسه عامل می رسند.
4-موسسات عامل پرداخت تسهیلات عبارتند از: بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید.
5-نرخ سود تسهیلات عبارتند از
الف- نرخ 4 درصد برای مناطق روستایی و عشایری مرزی.
ب- نرخ 6 درصد برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی.
ج- نرخ 10 درصد برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت
6-بررسی توجیه نهایی طرح از بعد فنی، اقتصادی، مالی و بازار بر عهده موسسه عامل خواهد بود.
7-تمامی طرح های سرمایه گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح های سرمایه گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می شوند.
8-در صورت همراستا نبودن طرح با اولویت های اعلام شده و یا انحراف در استفاده از منابع در زمان اجرا، نرخ سود مورد محاسبه 18 درصد خواهد بود.
9-از کلیه متقاضیان درخواست می شود قبل از درخواست تسهیلات و تصمیم گیری برای ارائه طرح، پیوست های ضمیمه بویژه دستورالعمل اجرایی توسعه و ایجاد اشتغلا پایدار در مناطق روستایی و عشایری مطالعه نمایند.

توجه: متقاضیان محترم باید جهت تکمیل پرونده تسهیلات با در دست داشتن درخواست کتبی به ادارات ذیربط مراجعه فرمایند.

رسته های اولویت دار تسهیلات توسعه اشتغال روستایی و عشایری

رسته های بخش صنعت

صنایع دستی -فرآوری محصولات معدنی کوچک مقیاس -ساخت ماشین آلات و ادوات و مکانیزاسیون کشاورزی - فرش دستباف و دستبافته ها -*پوشاک -*کفش و مصنوعات چرمی - *مبلمان و مصنوعات چوبی

· * فقط واحد های صنفی(غیر صنعتی) و یا سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر

رسته های بخش کشاورزی

صنایع غذایی و تبدیلی تکمیلی کشاورزی- بسته بندی میوه ، سبزی نان ، ادویه و خشکبار(صادراتی( -کشت نهال و بذر- ** پرورش و فرآوری طیور و زنبور عسل(صرفا به واحد های تولیدی طیور غیر از مرغ گوشتی و تخم گذار (مشتمل بر شتر مرغ، بوقلمون، بلدرچین، و غیره ) محدود می شود.)- محصولات گلخانه ای - -شیلات و آبزیان -*پروش دام سبک وسنگین( صرفا برای دامداری صنعتی و یا همراه با اصلاح نژاد مورد تایید می باشد) - سردخانه و نگهداری محصولات- زعفران و گیاهان دارویی

توجه1: مدیریت زنجیره تولید و ارزش (شرکتهای کشت و صنعت یکپارچه ) فارغ از نوع محصول کشاورزی در تمامی مناطق دارای اولویت می باشند

رسته های بخش خدمات

خدمات مدرن سازی کشاورزی )مکانیزاسیون )تعمیر ماشین آلات و ادوات کشاورزی- فناوری اطلاعات (محتوا)- خدمات ورزشی -خدمات بازرگانی و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی -خدمات تخصصی و فنی مهندسی کشاورزی ، دامپزشکی و گیاه پزشکی -خدمات حمل و نقل و لجستیک- گردشگری طبیعت گردی - بوم گردی

توجه: در کلیه رسته های فوق ، امکان استفاده عشایر و متقاضیان فعال در بخش عشایری کشور ، از ظرفیتهای رسته فعالیتهای تعریف شده در بخش کشاورزی ، صنعت و خدمات وجود دارد .

طرح هایی که به صورت مشارکتی و یا تعاونی و یا در قالب فعالیت های دانش بنیان باشند در اولویت پذیرش، تصویب و پرداخت تسهیلات قرار می گیرند.

ب) تسهیلات اشتغال فراگیر سال 1396


در راستای ایجاد فرصتهای شغلی پایدار، دولت طرحهای اشتغالزای بخشهای خصوصی و تعاونی را که در چارچوب رستههای منتخب برنامه اشتغال فراگیر باشند، در قالب اعطای تسهیلات بانکی مورد حمایت قرار می دهد. در این راستا، به استناد آیین نامه اجرایی بندهای (الف و ب ) تبصره (18) قانون بودجه سال 1396 و شیوه نامه های اعطای تسهیلات و نحوه تعیین، تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات مرتبط با آن، طرحهای مورد نظر با لحاظ نکات ذیل جهت اجرا در سال 96 و سال های آینده مورد حمایت قرار می گیرند:
1-متقاضیان بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف شده، باید طرحهای خود را از طریق سامانه کارا آدرس http://kara.mcls.gov.irبه ثبت برسانند.
2- طرحها باید در ذیل رسته های اولویت دار اعلام شده باشد که این رسته ها در قسمت مربوطه این سامانه در دسترس قرار دارد.
3- برای اعطای تسهیلات، طرحها به ترتیب به تأیید دستگاه اجرایی ذیربط، کارگروه اشتغال (کمیته فنی) استان و موسسه عامل می رسند.
4-موسسات عامل پرداخت تسهیلات شامل بانک ملی، سپه، رفاه کارگران، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون و کشاورزی می باشند.
5-یارانه سود تسهیلات بر پایه نرخ سود تسهیلات بانکی مصوب شورای عالی پول و اعتبار(به عنوان مثال 18 درصد در سال 1396) بین 2 الی 8 درصد (به تناسب موقعیت های جغرافیایی طرح و شرایط برخورداری و دانش بنیانی بودن طرح) پیش بینی شده است که جزییات بیشتر آن در شیوه نامه یارانه تسهیلات آمده است.
6-بررسی توجیه نهایی طرح از بعد فنی، اقتصادی، مالی و بازار بر عهده موسسه عامل خواهد بود.
7-طرح های سرمایه گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح های سرمایه گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می شوند.
8-در صورت همراستا نبودن طرح با اولویت های اعلام شده و یا انحراف در استفاده از منابع در زمان اجرا، نرخ سود مورد محاسبه 18 درصد خواهد بود.
9-از کلیه متقاضیان درخواست می شود قبل از درخواست تسهیلات و تصمیم گیری برای ارائه طرح، پیوست های ضمیمه بویژه دستورالعمل اجرایی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مطالعه نمایند.

رسته های اولویت دار تسهیلات اشتغال فراگیر ویژه استان اصفهان(مناطق شهری و غیر شهری)

پوشاک - قطعه سازی و مجموعه سازی - فرش دستباف - صنایع دستی - محصولات گلخانه ای - پرورش و فرآوری مرغ گوشتی - ساخت زیورآلات طلا و جواهر- چاپ و نشر و خدمات بسته بندی- مدیریت مصرف انرژی- مصنوعات پلاستیکی- خدمات گردشگری - حمل و نقل و لجستیک - ساخت و تعمیر و نگهداری خودروهای سنگین و فوق سنگین- فناوری اطلاعات - خدمات فنی و مهندسی کشاورزی - شیلات (فقط پرورش ماهیان زینتی(

توجه: متقاضیان محترم باید جهت تکمیل پرونده تسهیلات با در دست داشتن درخواست کتبی به ادارات ذیربط مراجعه فرمایند.

جهت اطلاعات بیشتر به سامانه کارا به آدرس http://kara.mcls.gov.ir مراجعه فرمایید.

ج) تسهیلات اجرای فعالیتهای بخش منابع طبیعی (کشت گیاهان دارویی )و آبخیزداری

1- ویژه مجریان طرح مرتعداری یا دارای پروانه چرای دام

2- شرکت های تعاونی بهره بردار از منابع طبیعی

3- شرکت های خدمات مشاوره ای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دارای مصوبه کشت گیاهان دارویی از کمیته ماده 3

4- افراد دارای مستثنیات قابل کشت در محدوده طرح مرتعداری با پروانه چرای دام

تسهیلات فوق با نرخ 7درصد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی قابل پرداخت می باشد

متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل پرونده به اداره منابع طبیعی شهرستان مراجعه فرمایند.

د) تسهیلات رسته های تولیدی و خدمات فنی مهندسی اصناف

1. سقف تسهیلات پرداختی مطابق با دستورالعملهای طرح رونق در سرمایه در گردش برای صنوف کوچک (دارای اشتغال کمتر از 50 نفر) 10000 میلیون ریال و واحدهای صنفی متوسط (دارای اشتغال بالای 50 و کمتر از 100 نفر) 30000 میلیون ریال و در سرمایه ثابت برای صنوف کوچک و متوسط 20000 میلیون ریال می باشد.

2. بهره مندی از مزایای طرح رونق اصناف (شامل عدم نیاز به میانگین حساب ، عدم لحاظ چک های برگشتی تا سقف 25 درصد تسهیلات مصوب و عدم لحاظ دیون معوقه حداکثر تا سقف تسهیلات مصوب)

3. اعضای کلیه اتحادیه ها می توانند جهت ثبت نام اصناف مشمول در سامانه تسهیلات اصناف به آدرس www. Isfahanasnaf.com اقدام فرمایند.

4. بانک های عامل استان می توانند نسبت به پرداخت تسهیلات به رسته های دیگر اصناف از جمله فروشگاههای بزرگ و ... خارج از سامانه تسهیلات اصناف اقدام نمایند.

و) طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی

1- طرح کارورزی تنها شامل بیکارانی که تحصیلات دانشگاهی دارند می شود.

2- تمام پایه های تحصیلی از کاردانی تا دکتری می توانند در این طرح ثبت نام کنند.

3-گروه سنی 23 تا 35 سال جامعه هدف این طرح هستند.

4- برای آقایان دو سال خدمت سربازی به سن نهایی طرح افزوده می شود.

جوانان جویای کار، فارغ التحصیلان دانشگاهی و متقاضیان شغل جهت اطلاعات بیشتر می‌توانند با مراجعه به سامانه https://karvarzi.mcls.gov.ir مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند.

تعداد بازدید: 117
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal